Akkaş Ambalaj, Blog, Kağıt Ambalaj, Karton Ambalaj, Karton Kutu

Ambalajda talep fazlası stok sorunu

Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği 2022’deki ciddi telep düşüşünün nedeninin ülke şartlarının yanında küresel resesyonunlar olduğunu söylerken krize neden şartların en önemlisi ise tüm sektörlerin elinde ihtiyacın üzerinde stoğun bulunmasıydı.Üreticiden tüccara tüm kesimler bu sürece yüksek miktarda stokla yakalandı.Bu kadar stok varken talebin bıcak gibi aniden kesilmesi krizi tetikledi ve birde küresel enflasyonun yükselmesi durumu dahada kötü hale getirdi.

2024’de Avrupa’da resesyon devam edecek gibi dururken ancak 2024’ün 2. yarsından itibaren bir ivmelenme görebileceğiz.Şu an Avrupa’da karton ambalaj üretiminde %15’lik bir düşüş var.

1.3 milyar dolarlık ihracatı ile Türk kağıt-karton sektörü dünyada önmli bir paya sahip bu payı 10 yıl içinde 3 milyar dolar seviyesine çıkarmayı planlayan sektör son 10 yılda Avrupa pazarının büyümesine katkı sağlayan 2 ülkeden biri.Gelecek 10 yılda bu pazarın yüzde 50 büyümesine yine Polonya ve Türkiye olarak bizler katkı sağlayacak.

Yeşil Dalga ile yeniden yapılanacak olan sektör otomobil sektöründeki gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edilen, kolayca ve defalarca geri dönüştürülebilen, doğayı kirletmeyen, sürdürülebilir ürünlerin hâkim kılınacağı bu dönem ile yeni fırsatlar elde edecek.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir